Prototyp Hypercar 9X8

Peugeot představuje prototyp vozu Hypercar 9X8, nejnovější generaci svého závodního vozu, který se v roce 2022 chystá na svou premiéru ve vytrvalostním mistrovství světa FIA (WEC). Peugeot 9X8, vysoce účinný vůz poháněný hybridním ústrojím a vybavený pohonem všech kol, je součástí strategie Neo-Performance značky Peugeot, jejíž cílem je nabídnout úspornější a odpovědnější výkon jak u sériových, tak u závodních vozů. Práce inženýrského týmu Peugeot Sport a designérů studia Peugeot Design se propojily jako nikdy předtím a daly vzniknout výjimečnému modelu 9X8. Výsledné dílo obou týmů znamená vstup do nové éry automobilových závodů. Vznikl vůz, pro který je typická naprosto plynulá linie, absence zadního křídla a výrazná identita značky. Inovativní technická řešení a ladný vzhled speciálu 9X8 připomínající šelmu jsou nezaměnitelnými charakteristickými znaky značky Peugeot.

 

Peugeot 9X8, nový vůz pro vytrvalostní závody, je přímým nástupcem modelu Peugeot 905, který v letech 1992 a 1993 vyhrál závod 24 hodin Le Mans, a modelu Peugeot 908, vítězného vozu z roku 2009. Peugeot 9X8 navazuje na své slavné předchůdce a je připraven pokračovat v dlouholetém a úspěšném působení značky ve světovém motorsportu s vysoce výkonnými vozy, které se vyznačují silnou a okamžitě rozpoznatelnou identitou.

Peugeot 9X8 je projektem značky Peugeot v souladu s jejím konceptem Neo-Performance. Kombinuje maximální sportovní výkon, efektivitu, stylistickou dokonalost a technologické know-how, které lze přenést do sériových modelů. Úzká spolupráce mezi designerskými a inženýrskými týmy, která nemá ve světě motoristického sportu obdoby, byla při hledání nových aerodynamických a stylistických řešení a při definování naprosto originální linie rozhodující. Po měsících intenzivní spolupráce odhalili vývojoví inženýři pod vedením Oliviera Jansonnieho, technického ředitele Peugeot Sport, a designéři v čele s Matthiasem Hossannem, ředitelem designerského centra Peugeot, hlavní linie a aerodynamickou koncepci vozu Peugeot 9X8.

Při své práci se tvůrci vozu řídili novými předpisy, které vydala Mezinárodní automobilová federace FIA (Fédération Internationale de l'Automobile) a Mezinárodní automobilová organizace ACO (Automobile Club de l'Ouest) pro novou třídu Le Mans Hypercar (LMH), která je nástupcem bývalé hlavní kategorie LMP1 vytrvalostních závodů. Tato nová pravidla dávají větší flexibilitu úpravě aerodynamických povrchů a podporují tak zcela nový přístup a vytváření nových inovativních vozů. Poskytují rovněž větší prostor designerským týmům. Inženýři a designéři se chopili této příležitosti a vymysleli nové postupy, odpoutali se od zavedených pravidel a vytvořili „hypercar“ Peugeot, který se stává zakladatelem zcela nového druhu.

Název, který evokuje minulost a hledí do budoucnosti

Peugeot pojmenoval tento Hypercar „Peugeot 9X8“. Počáteční číslice 9 charakterizuje špičkové vytrvalostní závodní vozy, jako byly legendární Peugeot 905 (1990–1993) a 908 (2007–2011). Písmeno X odkazuje na pohon všech kol a hybridní technologie nového vozu Peugeot Hypercar, který rozšiřuje strategii značky v oblasti elektrifikace do světa automobilových závodů. Číslici 8 používají všechny současné názvy modelů Peugeot: 208 a 2008, 308, 3008, 5008 a samozřejmě 508, který nedávno prošel rukama stejného týmu inženýrů a designérů, jež vytvořili Hypercar, a stal se prvním vozem s označením Peugeot Sport Engineered.

Dva vozy PEUGEOT 9X8 se v roce 2022 zúčastní mistrovství světa FIA ve vytrvalostních závodech (WEC).